A.Olšauskas: 7 burtažodžiai iš Best Internet diskusijos

resizedimage600422-dalyviai

Lrytas.lt, Delfi.lt, 15min.lt, Google, Adnet ir Adform pasidalino prognozėmis ir patarimais 2016 metams. Teko galimybė ruošti klausimus ir moderuoti diskusiją, tad trumpai apie tai, kas pasirodė vertingiausia.

#1 Mobilieji įrenginiai

Atstovai įvardino, kad mobiliukai atveda iki 40 % srauto, tačiau atriekia tik iki 3 % interneto reklamos torto. Vienas iš didžiausių stabdžių – klientai neturi mobiliesiems įrenginiams pritaikytų puslapių. Antras stabdis – formatas ir kūrybiškumas.

#2 Mokėjimas tik už pamatytą reklamą

Praktiškai visiems portalams galima mokėti tik už tą reklamą, kuri užkraunama skaitytojo ekrane (in-screen), o ne kažkur apačioje. Žinoma, galioja papildomi antkainiai, ir čia jau reikia jūsų agentūros skaičiavimų, ar tai pirkti verta.

#3 Video turinys 

Daugės savireguliacijos po chaotiškos vasaros, kai reklama prieš video nustelbdavo laukiamą turinį. Portalai pradėjo taikyti pre-roll taisykles  – reklamos kiekio ir trukmės ribojimus.  Viskas tik vartotojo naudai – tikslas nepiktnaudžiauti, nes tik didinsime AdBlock dalį.

#4 Reklamos aukcionai

Diskusijos dalyviai piešia šviesia ateitį reklamos pirkimui aukciono principu (Real Time Bidding). Vis didės jų dalis agentūrų užsakymuose dėl portalų inventoriaus.

#5 Kiek portalų – tiek lyderių

Čia lakstė žiežirbos ir užuominos, kad užteks matuotis smėlio dėžėje: vieni pagal unikalius, kiti pagal pervertimus, treti pagal laiką ar dar ką. Pats Lietuvos portalų rėkimas apie TOPus dar labiau velia ir taip sudėtingą rinką. Vytautas iš Google pusiau juokais pasiūlė įtraukti ne tik Google produktus, bet ir pornografijos ar torentų puslapius. Jau neskaičiuojant bankų. Gerai iliustruoja Gemius ir Alexa palyginimas.

resizedimage600415-top

#6 Internetas mažiausiai išmatuotas 

Dalyviai sutarė, kad trūksta standartizuotų interneto matavimų. Kodėl klientai matuoja paspaudimus ir reikalauja pasiekimo (reach), kai tikslas pasiekti tikslingus vartotojus? Niekas negalėjo atsakyti, kokią lietuviško biudžeto dalį atsiriekia Google ir Facebook. Dalyviai prasitarė, kad spalio pabaigoje startuos unikalus reklamos registras (remiantis Adocean). Bus tiksliau matomi reklamuotojų intensyvumas. Netobula, bet tiksliau nei dabar.

#7 Turinio rinkodara 

Tai vienas iš saldžiausių burtažodžių, kurį noriai linksniavo visi iki tol užlipę ant Best Internet scenos. Portalų atstovai patvirtino, kad jau šiandien iki ¼ pajamų (?!) atkeliauja iš turinio projektų, t.y. iš redakcijų ruošiamo ar prižiūrimo turinio.

Nuskambėjo prašymas nepainioti su kliento parašytais ir patalpintais straipsniais, kurių pradžioje yra užsakovo logotipas. Liko neatsakytas klausimas, ar skaitytojai mato skirtumą.

Kukliau su projektų pavyzdžiais: pensijų fondo edukacinių straipsnių projektas su apklausa, jogurtų rubrika su pozityviu turiniu, maisto papildų polapis su anketa į jį nukreipiamu srautu. Neįspūdinga. Bet ar turėtų būti?

Nevalingai prisimename 2010 metus ir skaitytojų siunčiamus receptus. Panašu, kad šioje srityje vis dar ne raketų mokslas, nes net užsienio ekspertai nuolat kartojo vieną ir tą patį pavyzdį su genialiu baseinų vaikinu http://www.riverpoolsandspas.com/

Antras nusibodęs pavyzdys su receptų portalu, kurio savininkas yra prekės ženklas x. Nesinorėjo gadinti visiems nuotaikos, bet galvoje sukosi klausimas, ar kas pastebėtų, jei logotipas kairėje būtų y?

Vietoj apibendrinimo: sėkmingi turinio projektai dar yra arba ne wow arba nepastebimi. Bet apie juos kalbės visi portalų pardavimų skyriai, nes tema sultinga ir bandyti verta. Tai asocijuojasi su inovacijomis ir kreipia kalbą nuo interneto matavimo džiunglių. Apie turinio rinkodarą dar rašysime, nes tai vienas iš natūraliausių būdų edukuoti ir užsitarnauti natūralų skaitytojo dėmesį.

P.S. Nustebsite susipažinę su Justo Juozapaičio įžvalgomis iš 2014 metų Best Internet.